Młynek do m±ki

     S± osoby, które lubi± mieć wszystko pod kontrol± i gdy bior± się za jaki¶ temat to zgłębiaj± go do końca. Tym osobom może nie wystarczyć samo pieczenie chleba ale mog± zechcieć też sami zmielić m±kę i mieć pewno¶ć, że jest najwyższej jako¶ci. Tym też osobom dedykuję ten artykuł. Postaram się przedstawić zalety posiadania takiego urz±dzenia i że wcale nie musi ono być takie drogie jak się może wydawać.


     Jaki jest sens kupować młynek do mielenia zboża, skoro można kupić gotow± m±kę w sklepie? Odpowiem trochę przekornie - ano taki sam jak pieczenie chleba w automacie a nie kupowanie gotowego...

Zostawiaj±c jednak przekorę na boku, ¶miało można stwierdzić, że młynek do m±ki jest dobrym zakupem z kilku bardzo ważnych względów.

Młynek do ziaren pozwala wyprodukować zdrow± m±kę

    Gdy zdobywamy coraz to większ± ¶wiadomo¶ć na temat produkcji zbóż, m±ki oraz pieczywa, okazuje się, że istnieje duże ryzyko, że zboże zostanie potraktowane:
- herbicydami - celem usunięcia chwastów,
- następnie zaraz przed zbiorem - glifosatem - celem dobrego wysuszenia zboża,
- w młynach stosuje się standaryzację - celem uzyskania identycznych parametrów m±ki, niezależnie od przywiezionego od rolnika ziarna, czyli żeby za każdym razem piekarzowi chleb wyszedł taki sam a nie raz wyro¶nięty a innym razem słabo wyro¶nięty,
- w młynach też istnieje ryzyko dosypywanie "polepszaczy" oraz ¶rodków m±kopodobnych a od niej znacznie tańszych,
- istnieje ryzyko, że w gotowej m±ce otrzymamy konserwanty, l-cysteinę i inne ¶rodki - kto ich tam wie jakie..., w Chinach podobno L-cysteina produkowana jest z ludzkich włosów - nie chcę się wypowiadać, bo mam nadzieję, że nigdy takiego czego¶ nie próbowałem, choć kto to wie..., bo niejeden chleb kupny się jadło...

Oczywi¶cie nie można twierdzić, że każda m±ka w sklepie jest złej jako¶ci, jednak ciężko jest to jednoznacznie stwierdzić czy producent dba o nasze zdrowie, czy o własn± kieszeń, dlatego wolę kupić m±kę biał± w znajomym młynie, natomiast m±kę pełnoziarnist± samemu zmielić wykorzystuj±c młynek do m±ki.

Młynek do m±ki - zalety

Do zalet, korzystania z młynka do m±ki możemy zaliczyć to, że:

- Gdy mamy pewne ziarno, to automatycznie mamy pewn± m±kę. Warto więc poszukać uczciwego rolnika, który hoduje zboże metod± ekologiczn± bez herbicydów, niezdrowych nawozów oraz nie pryska glifosatem, by je wysuszyć

- kolejn± zalet± jest trwało¶ć, jak± daje nam ziarno, które dobrze przechowywane może leżeć nawet latami, natomiast m±ka biała ma trwało¶ć około roku a pełnoziarnista tylko około trzy miesi±ce, no chyba, że potraktujemy j± konserwantami ale tego chyba nie chcieliby¶my czynić... Informację o tych czasach uzyskałem prosto z młyna. Problemem m±ki pełnoziarnistej jest to, że ma ona w sobie tłuszcz, który z czasem ma niestety tendencję do jełczenia...

- gdyby na rynku i na ¶wiecie pojawiły się kryzysy, to ceny produktów spożywczych mog± gwałtownie pój¶ć w górę, m±ki za dużo nie zgromadzimy, bo się zepsuje, natomiast ziarno doskonale się do tego nadaje, bo jest bardzo trwałe i o ile nam nikt tego nie skonfiskuje w przypadku wojny to spokojnie można zgromadzić sobie zapas na np. dwa lata pieczenia chleba... Wbrew pozorom nie jest tego aż tak dużo,

- m±ka jest droga, natomiast ziarno można niekiedy kupić dużo taniej, w przypadku tych droższych ziaren, np. orkiszu różnica może być znacz±ca...


- kolejn± zalet± jak± nam daje młynek do ziaren jest to, że szybko możemy mieć ¶wież±, napowietrzon± m±kę niemal od ręki, bo w ci±gu niewielu minut można zmielić kilogram ziarna.

- zmielone ziarno wraz z czasem traci cenne warto¶ci - po prostu niektóre cenne składniki się utleniaj± i ulatuj± bezpowrotnie. Dotyczy to nie tylko pszenicy, orkiszu czy żyta. Również siemię lniane, sezam i wiele innych ziaren traci po zmieleniu z czasem cenne składniki. Warto więc trzymać ziarna a nie m±kę i na bież±co mielić według swoich potrzeb

- pełna pełnoziarnisto¶ć - gdy mielimy samemu ziarno mamy pewno¶ć, że w m±ce znajduje się bielmo, zarodek i otręby a więc całe ziarno a nie okrojona wersja pełnoziarnisto¶ci.

Młynek do m±ki - Zelmer


mlynek_do_maki.jpg    Jednym z najtańszych wyborów wydaje się być młynek żarnowy do ziaren Zelmera. Wystarczy dokupić tylko przystawkę do elektrycznej maszynki do mięsa i wydaj±c poniżej 100zł możemy cieszyć się żarnowym młynkiem do ziaren. Jest to wybór na który się sam zdecydowałem. Przegl±dałem różne opcje od ¶rutownika ręcznego o którym napiszę zaraz poprzez młynek zelmera aż przez profesjonalne młynki domowe do ziaren.


mlynek_do_maki_1.jpgZalet± młynka Zelmera jest to, że je¶li mamy maszynkę do mięsa to dodatkowy wydatek jest niewielki a jako¶ć m±ki bardzo dobra. Nie jest ona aż tak drobna jak ta ze sklepu ale do chleba i wielu innych zastosowań jest w zupełno¶ci wystarczaj±ca.
Mam wrażenie, że poprzednia wersja młynka, mieliła drobniej i być może producent w nowszej - tzn. tej z nowszym designem zdecydował się na zmniejszenie regulacji, bo w opiniach, które można znaleĽć w Internecie s± przypadki, że młynek się zaci±ł i uszkodził. Były też informacje, że młynek mieli bardzo drobno a inni znowu pisali, że do¶ć grubo. Oba przypadki mog± być prawdziwe, bo mog± dotyczyć różnych wersji tego samego młynka. W rodzinie mam osobę, która ma star± wersję młynka i mieli bardzo drobno, moja natomiast, nowsza już tak drobno nie mieli mimo maksymalnego zbliżenia żaren.

mlynek_do_zboza.jpgZatem, choć zaznaczam, że jest to tylko mój domysł a nie oficjalna informacja, może być tak, że producent ograniczył w nowszej wersji możliwo¶ć zbliżenia żaren zbyt blisko a tym samym możliwo¶ć zmielenia bardzo drobno ziaren, by unikn±ć reklamacji z powodu niewła¶ciwej eksploatacji młynka. Kosztem trochę grubszej m±ki stał się bardziej odporny na zbyt mocne dokręcenie regulacji stopnia zmielenia.

Gdy kiedy¶ kupiłem z młyna m±kę pełnoziarnist± żytni± to była dużo grubsza, więc j± potraktowałem Zelmerem, żeby mieć drobniejsz±. Mam wrażenie, że chleb łatwiej wyrósł, gdy zastosowałem t± drobniejsz± wersję.

W moim przypadku musiałem kupić dodatkowo maszynkę do mięsa więc cena była trochę wyższa i zastanawiałem się nad innymi sprzętami, jednak maszynka dała mi nowe możliwo¶ci, bo choć mięsa nie mielę to jednak po zamontowaniu przystawki do mielenia mięsa ¶wietnie miel± się daktyle, które w blenderze ciężko się obrabiały. Daktyle z powodu swej plastyczno¶ci się odkształcały i nożyk szybko robił wokół siebie pust± przestrzeń wchodz±c na maksymalne obroty, czego z reszt± producent zabrania. Gdy jednak pod wpływem drgań co¶ się oderwało to następował strzał i potężne szarpnięcie, bo nożyk na pełnych obrotach dostał twardego daktyla i tak w kółko. Idealny sposób by uszkodzić sobie blender. Maszynka do mięsa natomiast znakomicie nadaje się do mielenia daktyli.
Dodatkowo dostępna jest też szatkownica - przydaj±ca się do tarcia warzyw na surówki a także co ważne: Z resztek chleba, których nie dojemy a wyschn± możemy sami wyprodukować sobie bułkę tart±, któr± wykorzystamy przy produkcji kotletów itp.

Jakie cechy ma jakie możliwo¶ci daje nam młynek zelmera do m±ki?
- dostępna jest regulacja od bardzo grubej do do¶ć drobnej m±ki
- możemy mielić ziarna typu pszenica, orkisz, żyto ale również zmielimy nim też kawę grubo lub w miarę drobno oraz orzechy, sezam, cukier itd.


¦rutownik do zboża


    Innym sposobem na zielenie m±ki jest ¶rutownik ręczny, taki jak do produkcji piwa. Jest to najtańsza opcja, chyba, że posiadamy maszynkę do mięsa Zelmera i musimy tylko dokupić sam młynek żarnowy to cena ¶rutownika ręcznego jest nadal niższa ale zważywszy, że jest to sprzęt ręczny to jak dla mnie młynek Zelmera wygrywa. Ponieważ ¶rutownik jest przeznaczony bardziej do robienia słodu, to trudno jest się wypowiedzieć, czy da się uzyskać z niego m±kę na tyle drobn±, by była zadowalaj±ca jej jako¶ć do chleba. ¦rutowników jest wiele, jak również producentów więc nie da się wypowiedzieć jednoznacznie czy dany ¶rutownik zmieli ziarno wystarczaj±co drobno. Przed ewentualnym zakupem trzeba pytać sprzedawcę.


Profesjonalne młynki do zboża


    Dostępne s± również profesjonalne, tylko do tego przeznaczone młynki do zboża i je¶li kto¶ chce mieć najwyższ± jako¶ć m±ki i zakres regulacji oraz wieloletni± gwarancję to może warto pój¶ć w t± stronę.
Trzeba jednak mieć na uwadze to, że ceny takich młynków plasuj± się niejednokrotnie powyżej tysi±ca złotych, zatem nie jest to najtańsza opcja. Zalet± takich młynków jest jednak to, że żarna wykonane s± z kamienia, zupełnie jak w dużych młynach.